Loomapidamine
- Volitatud veterinaararst
- Kuidas olla vastustustundlik loomapidaja?
- Loomade varjupaik
- Õigusaktid
- Eesti Loomakaitse Selts
- Infoleht lindude gripi kohta
Volitatud veterinaararstid
- Mart Taggel
Halinga piirkonda teenindav volitatud veterinaararst
Mobiil: 5287465
E-post: ulejoekliinik@gmail.com
Tema teeninduspiirkonnaks on Halinga piirkond. Volitatud veterinaararst on tegevusluba omav veterinaararst, kellele on Veterinaarseadusega sätestatud korras antud Põllumajandus- ja Toiduameti järelvalvealasse kuuluvate objektide seisundi kontrollimise volitus.
- Viive Pukka
Vändra piirkonda teenindav volitatud veterinaararst
Mobiil: 56477896
E-post: viivepukka@gmail.com
Kuidas olla vastutustundlik loomapidaja?
Loomapidamisega kaasnevad mitmed kohustused. Allpool on toodud ülevaade olulisematest punktidest, mida iga kohusetundlik loomaomanik peaks teadma ja järgima.
- Lase oma loom loomaarsti juures registreerida ja märgistada mikrokiibiga.
- Mikrokiip on kindlaim viis peremehe tuvastamiseks looma kaotsimineku korral. See on väga tilluke, poole riisitera suurune elektrooniline asi, mis paigutatakse lemmiklooma naha alla. Seetõttu ei saa mikrokiip ära kaduda või keegi seda eemaldada. Mikrokiibi sees on Sinu lemmiklooma registreerimisnumber.
- Vaatamata mikrokiibi olemasolule lase oma loomal alati kanda kaelarihma, millele on kirjutatud Sinu telefoninumber, koera nimi ja aadress. Looma märgistamine ja omaniku andmete olemasolu kaelarihmal võimaldab koera või kassi leidmisel kiiresti omanikuga ühendust võtta ka inimesel, kellel puudub mikrokiibi lugeja.
- Linnas ja alevis jalutamisel peab loom olema alati rihmastatud hoidmaks ära looma sattumist autoõnnetusse. Jalutades oma looma rihma otsas on oluline ka selleks, et loom ei häiriks kaaskodanikke.
- Korista alati oma looma järelt. Selleks võta koeraga jalutama minnes kaasa väike kilekott, kuhu saad korjata oma looma väljaheite ja selle hiljem prügikasti visata. Pea meeles, et vastav kohustus on ette nähtud valla koerte ja kasside pidamise eeskirjas ja selle eiramine on karistatav rahatrahviga.
- Koera või kassi kadumisel teata sellest viivitamatult registrile, kus loom on registreeritud. Kindlasti võta ühendust lähima loomade varjupaigaga. Kui varjupaigal looma kohta teavet ei ole, võta ühendust vallavalitsuse keskkonnanõunikuga. Soovitav on panna ülesse valla teadetetahvlitele või Internetti info looma kadumise kohta koos looma kirjelduse ja oma kontaktandmetega.
- Tegele oma loomaga iga päev ning võimalda talle piisavalt liikumist. Kui Sa hoiad koera õues ketis, siis käi temaga vähemalt kord päevas jalutamas, sest ka loomal peab olema vaheldust ning see aitab rahuldada tema loomupärast uudishimu. Eriti oluline on loomaga tegelemine looma noores eas, kuna see aitab loomal sotsialiseeruda ning määrab paljuski, milliseks kujuneb looma iseloom. Seetõttu pole näiteks kutsikaeas koera ketispidamine soovitatav.
- Hoolitse selle eest, et Sinu loom saaks vajalikku arstiabi ja et ta oleks õigeaegselt vaktsineeritud. Marutaudi vastu vaktsineerimine on kohustuslik.
- Kui Sa soovid oma ellu uut lemmiklooma, siis külasta kindlasti kodutute loomade varjupaika, kus ootavad vastutustundlikku ja armastavat peremeest paljud kodutud loomad. Enne lemmiklooma võtmist, olgu selleks kass, koer või mõni muu loom, uuri selle looma pidamise kohta võimalikult palju välja ning veendu, et Sa suudad talle vajalikku elukeskkonda pakkuda.
- Hoolitse oma looma eest kogu tema elu jooksul. Arvestades sellega, et kassi keskmine eluiga on 17 aastat ning koera keskmine eluiga on 12 aastat.
Loomade varjupaik
Põhja-Pärnumaa Vallavalitsuses tegeleb loomadega keskkonnaspetsialist.
Põhja-Pärnumaa vallal on sõlmimisel vastav leping Pärnu kodutute loomade varjupaigaga.
Pärnu kodutute loomade varjupaik asub Pärnu linnas, Raba tn 32, telefon 449 5565, mobiil 524 6705
Kui keegi soovib viia Põhja-Pärnumaa vallast looma varjupaika, peab eelnevalt võtma ühendust valla keskkonnaspetsialistiga.
Õigusaktid
- Koerte, kasside ning muude loomade pidamis eeskiri Põhja-Pärnumaa vallas
- Veterinaarseadus
- Loomakaitseseadus
- Hulkuvate loomade püüdmise, pidamise ja nende omaniku kindlakstegemise ning hulkuvate loomade hukkamise kord
- Lemmikloomade pidamise nõuded
- Looma tekitatud kahju hindamise metoodika, kahju hüvitamise täpsustatud ulatus ja hüvitamise kord ning kahjustuste vältimise abinõudele tehtud kulutuste hüvitamise täpsustatud ulatus ja kord