Uudised ja teated

« Tagasi

Vändra kunstigaleriis avati Erna Kreischmanni loomingule pühendatud näitus

Vändra Kunstigalerii on taas avanud uksed kunstisõpradele, esitledes Pärnus kasvanud baltisaksa kunstniku Erna Kreischmanni loomingut. Koostöös Pärnu muuseumiga korraldatud näitus "Erna hetk" avati 30. jaanuaril ning jääb avatuks kuni 14. märtsini 2024. Näituse kuraatoriks on Pärnu muuseumi kunsti- ja fotokoguhoidja Indrek Aija.

"Erna hetk" näituse avamine Vändra Kunstigaleriis. Foto: Maarja Säde.

Erna Kreischmann, kes sündis 1885. aastal Riias, leidis kunstiarmastuse Pärnus, kus ta üles kasvas. Pärast Pärnu tütarlaste gümnaasiumi lõpetamist süvenes ta kunstiõpingutesse, võttes tunde tuntud baltisaksa kunstniku Eugen Dückeri õelt Marielt ning hiljem kunstnik Meta Arnemannilt. Kolides 1922. aastal Tallinnasse jätkas Erna õpinguid mitmete tuntud kunstnike ateljeedes, sealhulgas August Janseni, Nikolai Roodi, Andrei Jegorovi ja Ants Laikmaa juures.

Näitus "Erna hetk" annab ülevaate Kreischmanni meisterlikust käekirjast, kus ta on jäädvustanud meeleolukaid ning tundliku koloriidiga koduinterjööre. Erilist tähelepanu pälvivad tema töödes päikeselaigud ja laelambist kumav valgus. Kuigi kunstnikul oli plaan jätkata õpinguid Londonis ja Pariisis, katkestas tema varane surm 1929. aastal need unistused.

Kuigi isiknäituse esitlemiseni Erna Kreischmann ei jõudnud, korraldas tema abikaasa Max Kreischmann peale kunstniku surma juba sama aasta aprillis mälestusnäituse ühes tolle aja esinduslikumas näitusepaigas - Tallinna Suurgildi hoone saalis. Näitusel olid esindatud nii Erna Kreischmanni teosed kui ka austusavaldused tema kaasõpilastelt ja juhendajatelt. Kunstniku enam kui paarisajast teosest koosnev loomingupärand on tänapäeval hoiul Pärnu Muuseumis.

Kooslugemine eesti kirjanduse päeva puhul. Vasakult: Rein Kontus, Markkus Pärnsein, Madis Koit, Maimu Tui ja Annika Kadak. Foto: Maarja Säde.

Näituse avamisele lisas erilist meeleolu ka eesti kirjanduse päeva ja kooslugemise päeva tähistamine. Sel puhul loeti ette Lydia Koidula luuletused „Ma naeran ja laulan" ning „Kallim kingitus". Lugejate sekka kuulusid Vändra gümnasist Markkus Pärnsein, Vändra Naisseltsi ühingu liige Maimu Tui, raamatukogu direktor Annika Kadak, vallavanem Madis Koit ja Vändra Vapruse jalgpalli treener ning volikogu liige Rein Kontus.

Uue näituse avamise ühislugemist on võimalik järele vaadata siit.

Näitus "Erna hetk" ootab külastajaid Vändra Kunstigaleriis kuni 14. märtsini 2024. Galerii on avatud teisipäevast reedeni 15.00-18.00 ja laupäeviti 12.00-15.00.

Kohtumiseni Vändra kunstigaleriis!

Kuraator Indrek Aija tutvustamas uut näitust. Foto: Maarja Säde.