Uudised ja teated

« Tagasi

Valla avalike jäätmekonteinerite väärkasutamisest!

Viimasel ajal on taas tulnud avalike segapakendite konteinerite tühjendajatelt nukraks tegevad teated konteinerite väärkasutusest eriti Vändra alevis Vana tn 49. Varasemalt ka  Kergu kooli, Uduvere poe, Pärnu-Jaagupi lasteaia ja Pärnu-Jaagupi alevis Pärnu mnt. 16 juures olevate avalike konteinerite kohta.

Head inimesed tuletame meelde, et avalikud kogumiskonteinerid on mõeldud ainult segapakendite ja vanapaberi kogumiseks. Muude jäätmeliikide (sh olmejäätmete, ehitusjäätmete, lehtklaasi, vanade riiete ja jalanõude, kraanikausside, WC pottide, telerite, mikrolaineahjude jms) konteinerisse sokutamine on lubamatu tegu.

Palun austame neid, kes prügi nõuetekohaselt sorteerivad!

Kui veopäeval tuvastatakse pakendikonteineris lisaks pakenditele ka teisi jäätmeid, ei ole prügiautojuht kohustatud konteinerit tühjendama. Seega võib risustatud konteineri sisu minna hiljem prügilasse hoopis segaolmejäätmetena mille eest tuleb omavalitsusel ka maksta. Nii läheb ühe hoobiga raisku nende inimeste töö ja vaev, kes oma kodus iga päev hoolikalt jäätmeid sorteerivad – lihtsalt selle pärast, et keegi võttis nõuks pakendikonteinerit risustada.

Palun jälgi kogumiskonteineri peal olevat infot ning pane konteinerisse ainult need jäätmed, mis lubatud on! See ei tohiks ju liiga keeruline olla?

Kordame siinkohal taas üle, et segapakendite konteinerisse võib panna tühjad (vajadusel loputatud – konteinerisse pandud pakend ei tohi määrida teisi konteineris olevaid pakendeid):

  • plastpakendid (nt kile, plastkarbid, jogurtitopsid, õli-, ketšupi- ja majoneesipudelid, kosmeetika- ning hooldustoodete pakendid ja muud puhtad plastpakendid);
  • metall- ja alumiiniumpakendid, toidu- ja joogipakendi kaaned ja korgid, konservipakendid;
  • joogikartongi (nt kartongist piima-, mahla- ja veinipakendid (nn tetrapakendid) ja muud puhtad kartongpakendid.

Kui segapakendite konteineri vahetus läheduses pole eraldi konteinerit klaaspakendite ning paber- ja kartongpakendite kogumiseks, võib segapakendite konteinerisse samuti panna:

  • klaaspakendid (valgest ja värvilisest klaasist pudelid ning purgid ja muud puhtad, klaaspakendid);
  • paber- ja kartongpakendid (pappkastid ja –karbid, paberist pakendid (näiteks paberkotid, pakkepaber), lamineerimata kartong, lainepapp).

Pakendikonteinerite tühjendamine toimub enamasti kord kuus, mõnes kohas ka sagedamini. Konteinerid kipuvad täituma oluliselt varem, suures osas ka selle tõttu, et sinna pannakse lubamatuid jäätmeid. Selleks, et konteinerisse mahuks rohkem pakendeid palume pakendijäätmed juba kodus kokku pressida, et nad võtaksid vähem ruumi, ja avalike konteinerite täitumine oleks aeglasem. Konteineritesse kuhu on veel võimalik panna pakendeid koos prügikotiga peaks prügikott olema läbipaistev, et oleks näha mis jäätmed on kotti pandud. Uuematesse konteineritesse tuleb pakendid panna lahtiselt väikese ava kaudu. See kitsendus ongi tulnud konteinerite väärkasutamisest.

Ühtlasi paneme südamele austada konteinerite ümbrust ja heakorda. Keelatud on panna jäätmeid kottidega konteineri kõrvale, kust tuul ja loomad linnud need laiali kanda võivad. Samuti ei või konteinerisse jäätmeid lisada siis, kui selle kaaned ületäitumise tõttu enam kinni ei lähe. Kui konteineris enam ruumi pole, palume tagasi tulla pärast järgmist tühjenduspäeva või leida mõni teine avalik konteiner.

Mida teha jäätmetega, mis pakendikonteinerisse ei sobi?

Kõigil valla elanikel on kohustus omada oma kinnistul olmejäätmete konteinerit. Kui olmejäätmed enam kuidagi kodusesse prügikasti ära ei mahu, saab suheldes AS Eesti Keskkonnateenustega tihendada veograafikut, tellida lisaprügi veo või suurema konteineri.

Muud kodumajapidamises tekkinud liigiti kogutud jäätmed saab kohalik elanik viia valla jäätmejaamadesse Vändras ja Pärnu-Jaagupis ning jäätmepunktidesse Tootsis ja Kergus. Infot nende lahtiolekuaegade kohta saab valla kodulehelt

Kus tegijaid, seal nägijaid!

Kutsume kõiki kohalikke üles segapakendite konteinerite väärkasutusest julgelt teada andma. Nii saame ajapikku segapakendite konteinerite väärkasutamise ehk kontrolli alla.

Samuti on oodatud fotod, mis aitaksid kahtlusalustele jälile jõuda. Vihjed palume saata e-posti aadressile kersti.tammiksaar@pparnumaa.ee

 

Kindlasti ei pea me paremaks lahenduseks avalike kogumispunktide likvideerimist, sest ilmselgelt on hoolikaid sorteerijaid, kelle jaoks need konteinerid paigaldatud ongi, oluliselt rohkem kui väärkasutajaid.

Fotod: Vändra alev, Vana tn 49 pakendikonteinerite sisu viimasel kahel nädalal: