Uudised ja teated

« Tagasi

Rahatargad: meie pensioni tulevikku kujundavad täna tehtud teadlikud otsused

Eesti elanike teadlikkus raha säästmisest ja pensioniks valmistumisest on madal. Uuringud näitavad, et inimesed elavad palgapäevast palgapäevani ning tunnevad pidevat muret selle üle, kas nad suudavad katta oma igapäevaseid kulutusi. Sotsiaalministeerium korraldab 12. märtsil juba teist korda tasuta infopäeva, kus räägitakse rahatarkusest ja sellest, kuidas tulevikus paremini hakkama saada. 
 
Pikaajalise kogumise ja investeerimise vajalikkuse ning võimalused aitavad lahti mõtestada nii noored rahateadlikud mõjuisikud kui ka näiteks pankade ja rahandusministeeriumi esindajad.
 
"Raha- ja pensionitarkus on sama vajalikud kui lugemine ja kirjutamine. See hõlmab teadmisi, hoiakuid ja käitumisi, mis aitavad inimestel teha arukaid rahalisi otsuseid. Soovime kõnetada nii noori, kui inimesi, kes on äsja tööturule suundunud või on veel aktiivses tööeas, kuid mitte veel pensionil. Lisaks on oluline anda inimestele suuniseid rahaliselt säästlikuma mõtte- või eluviisi suunas ning kõnetada nooremaid inimesi astuma juba täna samme selleks, et hilisemas elus oleks rahaliselt lihtsam," märkis Sotsiaalministeeriumi pensionitarkuse nõunik Danielle Williams.
 
Oma kogemusi jagavad rahanduse eksperdid, investorid ja pensionikogujad, kes räägivad lisaks säästmisele, pensionipõlve planeerimisele ja investeerimisele ka näiteks sellest, kuidas elada pikalt õnnelikult ja tervena ning miks otsustada oma tuleviku üle just täna. Investor, rahatarkuse koolitaja, mentor, Naisinvestorite Klubi asutaja ja tiitli „Aasta investor 2021" omanik Kristi Saare ning Rahandusministeeriumi rahatarkuse koordinaator, investor ja ettevõtja Marge Aasalaid arutlevad, kuidas leida kesktee hetkes ja tulevikus elamise vahel. Avalikkuses tuntud Tiktoki Mamma jagab noortele soovitusi ja kogemusi, kuidas tema pensionärina elu naudib.
 
Esinejad koos ajakavaga Pensionipäeva veebilehel. FB ürituse leiab siit
 
Ülekannet saab jälgida siit!
 
Q&A ja viktoriin toimuvad Slido keskkonnas: https://app.sli.do/event/nmcAyo424LG83VFTTqv9Qw või mine slido.com ja sisesta koodiks PENS.
 
Erinevad ettekanded, vestlusringid, töötuba ja viktoriin toimuvad kogu päeva jooksul (kl 9.30-16.30).
 
Esinejad ja teemad:
 
- Võlanõustaja, koolitaja ja psühholoog Evelyn Eichhorst aitab mõista rahaliste otsuste ja harjumuste seoseid ning annab vastuse, kuidas vabaneda võlgadest ja õppida raha kõrvale panema.
- Arengutreener, koolitaja ja ettevõtja Killu Kolsar ning investeerimisblogija, makromajanduse ja rahatarkuse jagaja (Rahatreener) Martin Korjus arutlevad, miks pensionipõlve planeerimist võiks alustada viivitamatult ja võimalikult vara. - - Ettevõtja ja rahatarkuse entusiast Ilona Tint viib läbi praktilise töötoa, kus kõneleb liitintressist, selle arvutamisest ja seosest pensioniga.
 
- Investor, majandusteadlane, õppejõud ning  tiitli „Aasta investor 2022" omanik Kristjan Liivamägi räägib enda kogemusest, kuidas luua endale elamisväärne pension. 
 
- Sotsiaalministeeriumi pensionipoliitika juht Merle Sumil-Laanemaa annab nõu, kuidas liita eri riikides töötatud aastad pensioniõiguste arvestuses.
 
- Investor, rahatarkuse koolitaja, mentor, Naisinvestorite Klubi asutaja ja tiitli  „Aasta investor 2021" omanik Kristi Saare ning Rahandusministeeirumi rahatarkuse koordinaator, investor ja ettevõtja Marge Aasalaid arutlevad, kuidas leida kesktee hetkes ja tulevikus elamise vahel. 
 
- Päeva teises pooles debateerivad Age Petter Swedbank Investeerimisfondidest, Gert Vilms SEB Varahalduses, Tõnu Pekk Tuleva Fondidest, Vahur Madisson Luminor Pensions Estoniast  ja Vahur Vallistu LHV Varahaldusest selle üle, kas pensioni kogumisel tasub valida aktiivne või passiivne fond.
 
- Ettevõtja, investor ning tiitli „Aasta investor 2025" omanik Lev Dolgatsjov, kuidas üldse alustada jõukuse kasvatamisega ning mida teha, et saavutada tulevikus soovitud elustandardit. 
 
- Suunamudija Mamma ning haridusentusiast ja keeleõpetaja Viivi Lokk arutlevad, kuidas valmistuda pensionieas elu nautimiseks ning kas edasi töötada või mitte. 
 
- Päeva lõpetavad Peaasi.ee tegevjuht, vaimse tervise eestkõneleja ja kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa ning personaaltreener ja terviseentusiast Laura Siimenson, milliseid samme astuda, et elada pikalt õnnelikult ja tervena.
 
Tegevus põhineb programmil „Eesti inimeste pensionialase teadlikkuse suurendamine" ning seda rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi toetusest ja riiklikust kaasfinantseeringust.