Uudised ja teated

« Tagasi

Hoov puhtaks! Lase oma autoromu tasuta ära viia!

Hoov puhtaks! Lase oma autoromu tasuta ära viia! | Kliimaministeerium

13.–26. maini toimub taas romusõidukite kokkukogumise kampaania. Kahe nädala jooksul saab oma vanale ja seisma jäänud sõidukile tellida tasuta äraveo. Selleks tuleb võtta ühendust Autolammutuste Liiduga või Kuusakoski AS-iga.  

Eesti liiklusregistris on ligi 192 000 peatatud registrikandega mootorsõiduki. Registrikanne peatub, kui kahe aasta jooksul ei ole sõidukiga läbitud tehnoülevaatust ega sõlmitud liikluskindlustuse lepingut. Igal aastal lisandub nimistusse ligikaudu 7000–9000 sõidukit.

Omanike teadmatuse tõttu jäetakse sõiduk sageli lagunema, lammutatakse ise või müüakse ebaseaduslikule lammutajatele. Tuleb meeles pidada, et romusõidukid on ohtlikud jäätmed ja need ei tohiks kindlasti jääda niisama hoovi peale või loodusesse aastateks lagunema. Sõiduki omaalgatuslik lammutamine ei ole lubatud, kuid juhul, kui inimene on seda teinud, saab selle siiski jäätmekäitlejale üle anda. 

On aeg hoovides seivad autoromud ära anda! Kui muidu peab omanik romusõiduki jäätmekäitlejale ise ära viima või organiseerima transpordi ja tasuma romusõiduki äraveo eest, siis kampaania raames tuleb jäätmekäitleja sõidukile tasuta järele, olenemata sellest, kui kaugel sõiduk asub või kui halvas seisukorras see on.

Romukampaania raames äraveetavate romusõidukite eest raha ei maksta. Kampaania eesmärk on koguda kokku pikalt seisnud sõidukid, mis enam kasutust ei leia ning vähendada seeläbi ohtu keskkonnale. Kampaania on mõeldud neile, kellel ei ole võimalik ise oma romusõidukit vastavasse kogumispunkti viia.

Tellides jäätmekäitlejat on oluline teada:

  • Kui äraveo tellijaks on sõiduki omanik, siis on vaja esitada jäätmekäitlejale kehtiv registreerimistunnistus. Kui selgub, et sõiduki dokumendid on kaduma läinud, tuleb võtta ühendust Transpordiametiga ning amet edastab vajalikud tõendid.
  • Kui romu äraveo tellija ei ole sõiduki omanik ja sõiduk on tuvastatav (olemas registreerimisnumber või VIN-kood), siis tuleb täita taotlus ning esitada see koos fotodega sõidukist Transpordiametile. Seejärel saab amet võtta ühendust sõiduki omanikuga ning kui omanik annab loa äraveoks, saab seda teha. Kui omanik siiski nõus ei ole, siis äravedu teha ei saa.