Uudised ja teated

« Tagasi

Võlanõustamine naistele

MTÜ Pesapuu

Märtsikuu ning eriti naistepäev on aeg, mil tähistame naiste saavutusi ning mõtiskleme selle üle, kuidas toetada naiste edasist arengut ja heaolu. Üks oluline aspekt, mis määrab naiste toimetuleku, on ka finantsstabiilsus ja majanduslik iseseisvus. Naised seisavad sageli silmitsi tõsiste majanduslike ja sotsiaalsete väljakutsetega ning kannavad suurt vastutust nii enda, kui ka lähedaste heaolu eest. Kui oled sattunud majanduslikesse raskustesse, võib see olla väga koormav. Ära jää selle murega üksi, vaid otsi abi ja leia selliselt võimalus edasi liikumiseks.

Võlanõustamise tähtsus

On mitmeid põhjuseid, miks on naistele võlanõustamine oluline. Üheks probleemiks võib olla sooline palgalõhe - madalam sissetulek tähendab, et naised võivad olla rohkem altid võlgade tekkimiseks, kuna neil on vähem finantspuhvrit ning säästusid ootamatuteks olukordadeks. Samuti võib üheks probleemiks olla üksikvanemlus. Naised moodustavad suurema osa üksikvanematest, kes seisavad silmitsi majandusliku survega. Piiratud sissetulek ning suurenenud kulutused võivad põhjustada võlgade kuhjumist.

Emotsionaalne ja psühholoogiline toetus - võlg võib avaldada märkimisväärset mõju vaimsele tervisele, põhjustades stressi, ärevust ja depressiooni. Võlanõustamine pakub mitte ainult finantsalast nõu, vaid ka emotsionaalset ja psühholoogilist tuge, aidates naistel toime tulla võlakoormuse emotsionaalsete tagajärgedega.

Majanduslik iseseisvus - Võlanõustamine aitab naistel saavutada ja säilitada majanduslikku iseseisvust, andes neile vahendid ja teadmised, et hallata oma sissetulekuid ja väljaminekuid tõhusalt. See on eriti oluline naistele, kes võivad olla näiteks majanduslikult sõltuvad partneritest.

Võlanõustamise protsess

Võlanõustamise protsess algab esialgse konsultatsiooniga, kus hinnatakse teie finantsolukorda, palutakse esitada informatsiooni oma sissetulekute ja kohustuste/võlgade kohta. Võlanõustajaga koostöös seate eesmärgid, mida sooviksite saavutada. Võlanõustaja analüüsib teie võlgu, et saada põhjalik ülevaade tekkinud olukorrast. Seejärel koostatakse realistlik eelarve ja makseplaan. Vajadusel aitab võlanõustaja läbi rääkida võlausaldajatega, et saavutada just teie olukorrale sobivad maksetingimused. Koostöö eesmärgiks on anda Teile oskused ja võimalused oma rahaasjad jälle korda saada.

Võlgade ennetamine

Parim viis võlgadega ümber käimiseks on loomulikult nende vältimine. Võlgade ennetamine on nagu tervisliku eluviisi järgimine – see nõuab teadlikke valikuid ja distsipliini. Võlgade vältimiseks on oluline mõista, kuidas rahaasju targalt hallata. Siin on mõned lihtsad sammud, mis aitavad naistel hoida oma finantse kontrolli all ja vältida võlgade tekkimist.

1. Eelarve koostamine: Alustuseks on oluline koostada eelarve, et näha, kuidas raha liigub – see hõlmab sissetulekuid ja väljaminekuid. Eelarve aitab eristada vajalikke kulutusi vähem olulistest ja seab aluse rahalisele planeerimisele.

2. Tarbetute kulutuste vähendamine: Eelarve ülevaatamisel tuvasta ja vähenda mittevajalikke kulusid. Isegi väikesed kokkuhoiud, nagu harvem kohvikus käimine, aitavad säästa.

3. Säästmise alustamine: Võlgade vältimiseks on oluline regulaarselt säästa, alustades väikestest summadest. Hädaolukorra fond aitab katta ootamatuid kulusid ilma laenu võtmata.

4. Krediitkaartide tark kasutamine: Krediitkaarte tuleks kasutada vastutustundlikult, vältides impulssoste ja tasudes võlad õigeaegselt, et hoiduda intressikuludest.

5. Haridus ja teadlikkus: Finantsalase hariduse ja teadlikkuse suurendamine on oluline. Kasuta raamatuid, koolitusi ja online ressursse, et paremini mõista ja hallata oma finantse.

Kas oled sattunud majanduslikesse raskustesse ning võlad kuhjuvad üle pea?

Võtke meiega ühendust ning broneerige aeg esmaseks nõustamiseks telefoni +372 44690677 või mtupesapuu@gmail.com, MTÜ Pesapuu (J.V. Jannseni 3/2, Pärnu) kaudu

või kontakteeruge Põhja-Pärnumaa Vallavalitsuse sotsiaalosakonnaga:

• Vändra piirkonnas eakate sotsiaaltööspetsialist Kersti Tilk, kersti.tilk@pparnumaa.ee, tel +372 5340 4411 ja tööealiste sotsiaaltööspetsialist Diana Audru, diana.audru@pparnumaa.ee, tel +372 529 6406.

• Tootsi ja Pärnu-Jaagupi piirkonnas eakates sotsiaaltööspetsialist Krista Lindmäe, krista.lindmae@pparnumaa.ee, tel +372 5376 1671 ja tööealiste sotsiaaltööspetsialist Külli Karits, kylli.karits@pparnumaa.ee, tel +372 5328 4626.