« Tagasi

Piirkonnapolitseinik kutsub üles pimedal ajal kindlasti kandma helkurit

Asume politseis jalakäijate ohutusele tavapärasest suuremat tähelepanu pöörama igal sügisel. Kontrollime, kas jalakäijad on end pimedal ajal nähtavaks teinud ja kannavad helkurit.

Seda olen teinud ka mina, nii hommikusel kui õhtusel ajal. Mis seal salata, avanev pilt on väga kurb. Vähemalt pooled jalakäijad ei kanna pimedal ajal helkurit. Ometi on helkuri kandmine väga oluline. Helkurit kandvat jalakäijat märkab autojuht 4-5 korda kaugemalt kui helkurita jalakäijat, seega on tal 4-5 korda kauem aega ohule reageerida. Auto otsasõidul jalakäijale on tagajärjed aga väga rasked.

Ainuüksi sel aastal on Eestis liikluses viga saanud 215 jalakäijat. Üheksa jalakäijat on saanud surma, nii mõnigi neist ei kandnud pimedal ajal helkurit. See ei tähenda automaatselt, et jalakäija oleks õnnetuses süüdi olnud, kuid tagantjärele ei oma see enam kahjuks erilist tähtsust – inimest see enam tagasi ei too.

Enda kokkupõrke eest kaitsmine võiks olla iga jalakäija asi, meist igaühe asi. Hirmutav on vaadata, kui vähe paljud inimesed enda ohutusest hoolivad. Veelgi enam, saadetakse lapsed pimedas õue, veendumata, et neil on helkur. Kui ma küsin inimestelt, miks nad helkurit ei kanna, saan kindlasti ühe kolmest vastusest: „Ootan kuni tasuta antakse", „Mul on helkur teise jope küljes" või „On ära kadunud".

 Mõned aastad tagasi Maanteeamet jagas tasuta 3 000 000 helkurit inimestele, see kampaania on lõppenud, hetkel enam tasuta helkureid ei jagata. Politsei küll annab ohtlikult tee ääres kõndivatele jalakäijatele helkuri, kuid enamasti kaasneb sellega ka trahv. Trahv pimedas ilma helkurita kõndimise eest jääb 12 ja 40 euro vahele.

Helkur ei ole nii kallis, et seda peaks ühe jope küljest teise külge tõstma. Hankige kõigile riietele helkur, siis ei ole vaja meeles pidada, millise jope küljes helkur parasjagu on. Helkur kipub tõesti igale poole kinni jääma ja kui helkur kinnitada riiete külge haaknõelaga, kaob ta kergesti. Selle vastu aitab helkuri kinnitamine nööriga riiete külge. Kõige lihtsam on helkur siduda jope tasku luku külge. Helkur tuleb kinnitada kindlasti paremale poole umbes täiskasvanu põlve kõrgusele. Siis on ta autojuhile kõige paremini nähtav.

Hoolimata sellest kui kõvasti helkur riiete külge kinnitada, kipuvad lapsed ikkagi helkureid kaotama. Lapsevanemad võiksid hankida koju väikese varu helkuritest ja kontrollida lapsed enne õue saatmist üle, kas helkur on ikka alles. Tuletan meelde, et helkur on pimedal ajal kohustuslik kõikjal, ka asulas valgustatud tänaval. Inimestele, kellel ei ole tõesti hetkel võimalik omale helkurit osta, annan väikese vihje. Vändra ja Pärnu-Jaagupi noortekeskused on teinud helkuripuud, kust inimesed saavad tasuta helkuri võtta. Tundke huvi, äkki on veel mõned helkurid alles. Soovin kõigile ohutut liiklemist ja loodan, et edaspidi säravad kõik jalakäijad juba kaugelt.

Alar Abel

Pärnu politseijaoskonna

piirkonnapolitseinik

5295786; 73543